Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Znaczenie małej architektury w przestrzeni miejskiej

Dzięki funduszom europejskim od kilku lat można zauważyć pozytywne zmiany, które się dokonują w niemal wszystkich polskich gminach. Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej pomaga samorządom dbać o wizerunek małych i dużych miast i zmieniać zaniedbaną przez lata infrastrukturę oraz przestrzeń publiczną. Choć wielu mieszkańców narzeka na ciągnące się miesiącami remonty dróg, skwerów, placów, to jednak z efektów końcowych cieszy się każdy. Kilkadziesiąt lat komunizmu spowodowało, że polskie ulice były szare, zaniedbane i zaśmiecone. Lata zaniedbań trzeba obecnie nadrabiać, inwestując mnóstwo pieniędzy w rewitalizację obiektów publicznych. Na szczęście dzisiaj już można podziwiać pierwsze rezultaty ogromnych prac, jakie zostały już wykonane.

Nowe drogi, piękne chodniki, skwerki z kwiatami uzupełniane są stylową małą architekturą, która dopełnia estetyczny wizerunek przestrzeni miejskiej. Firmy produkujące elementy małej architektury oferują dzisiaj duży wybór produktów, którymi można podkreślić indywidualny styl każdego miasta. Jak istotne są to elementy można dostrzec zwłaszcza na głównych placach lub rynkach miast, a także w parkach miejskich. Miasta, w których dominuje nowoczesna lub industrialna architektura chętnie wybierają elementy o prostym wzornictwie. Kosze parkowe i miejskie są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, która podkreśla ich nowoczesną stylistykę oraz funkcjonalność. Podobny wzór mają popielnice oraz ławki, także wykonane ze stali. Niezbędnym uzupełnieniem minimalistycznej małej architektury są osłony na drzewa czy stojaki rowerowe. Z kolei w miastach, w których występują zabudowania historyczne spotkać można bardziej finezyjne elementy małej architektury. Odwiedzając zabytkowe miejsce już z daleka można dostrzec obok stylizowanych latarenek, eleganckie ławki parkowe i uliczne, które wykonane są najczęściej z żeliwa uzupełnianego drewnem.

13925361593_3ee530a9c4_c

 

Kosze uliczne oraz parkowe, również te wolnostojące także zawierają elementy z drewna i często kunsztownie rzeźbione nóżki. Dzięki stylistyce elementów małej architektury nawiązującej do dawnych epok, całościowy wizerunek miasta jest spójny i podkreśla jego historyczny charakter zabudowań. Oczywiście nie należy zapominać o całej liście innych przedmiotów niezbędnych w każdej przestrzeni miejskiej, których celem jest przede wszystkim ułatwienie życia mieszkańców. Przykładem takich przedmiotów są choćby: gablota ogłoszeniowa oraz tablica informacyjna, dzięki którym można zapewnić mieszkańcom dostęp do ogłoszeń i informacji z życia miasta, utrzymując przy tym porządek i estetykę.

Tablice i gabloty także mogą spełniać funkcje dekoracyjne w miejscach turystycznych lub zabytkowych, dzięki specjalnie dopasowanemu wzornictwu. Można w nich umieszczać plany miast czy informacje przydatne dla turystów. Dopasowanie tych drobnych elementów do przestrzeni miejskiej jest niezbędnym etapem upiększania polskich miast, co doceniają ich mieszkańcy oraz turyści. Estetyczne kosze czy ławki wpływają pozytywnie na postrzeganie danego miejsca i wzmacniają potrzebę dbania o wspólną przestrzeń.

 

źródło: http://www.konarch.pl/slupy-do-znakow

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)