Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Zdrowie psychiczne

Być może głośno o tym fakcie wielu nie mówi, a przynajmniej nie wskazuje na to jakoby miało jakieś problemy ze swoją psychiką. Tymczasem zdrowie psychiczne współczesnych nam ludzi na pewno nie wygląda zbyt różowo. Zdrowie psychiczne jest jednakże bardzo ważnym elementem, który warunkuje nasze być albo nie być. Jeśli ktoś ma pewne problemy ze swoją psychiką, to nie oznacza, że ma od razu leczyć się na zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego. Takie spojrzenie na kwestię zdrowia psychicznego jest jednym z najgorszych stereotypów, jakie obecnie funkcjonują.

Zdrowie we współczesnym świecie

Zdrowie psychiczne to element, do którego każdy z nas w jakiś sposób dąży, ale tak naprawdę współczesny człowiek ma spore problemy z tym, aby owo zdrowie utrzymać. Nie mówimy w tym miejscu o typowych zaburzeniach psychicznych, nie mówimy o jakichś upośledzeniach, o typowych chorobach psychicznych, nie mówimy o osobach niepełnosprawnych intelektualnie, gdyż to jest zupełnie osobna grupa ludzi. My w tym miejscu wskazujemy na pewne zaburzenia osobowości, wskazujemy na depresję, na stany depresyjne, na sytuację, w której współczesny człowiek po prostu nie radzi sobie z rzeczywistością, nie radzi sobie z problemami, jakie go dotykają, nie radzi sobie z codziennością. Warunki, w jakich przypadło nam żyć i funkcjonować, na pewno w wielu przypadkach nie możemy określić jako korzystne, jako sprzyjające utrzymaniu naszego zdrowia psychicznego na odpowiednim, na dobrym poziomie.

Stres a zdrowie psychiczne

Stres, zatracenie się znaczenia jednostki w społeczeństwie, powszechny konsumpcjonizm, wartość człowieka mierzona jego przydatnością do spełnienia określonych obowiązków pracowniczych, mierzona jego wiedzą i umiejętnościami, zepchnięcie osób o mniejszych umiejętnościach na margines i jeszcze wiele innych aspektów decyduje o tym, że mamy do czynienia z pewnymi zaburzeniami psychicznymi. W głównej mierze musimy w tym miejscu wskazać na depresję oraz na stany depresyjne. Czasem jest bardzo trudno nam się przed sobą przyznać, że coś jest nie w porządku, że nie dajemy sobie rady z własnym życiem, a tymczasem od tego elementu należy zacząć, aby móc mówić o poprawie owej sytuacji. Każdy z nas boryka się z życiem i z pewnymi problemami, ale nie każdy potrafi z nimi sobie poradzić i tym samym możemy jak najbardziej w tym miejscu wskazywać na to, że nasza psychika nie jest całkiem zdrowa i jeśli tego nie zmienimy, to z pewnością owa sytuacja poprawiać się nie będzie, czego wynikiem może być zdiagnozowana choroba psychiczna, depresja, która może być bardzo niebezpieczna.

http://www.6weidera.wroclaw.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)