Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Zaprawa ognioodporna, czyli budujemy własny piec

Budowa własnego pieca wymaga odpowiedniej zaprawy. Bez niej bowiem, jako że piec generuje bardzo wysokie temperatury, płytki, które na nim położymy, będą po prostu odpadać. A to zabierze z kolei wszystkie walory estetyczne naszej budowli. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze zaprawy do takiego celu?

Oczywiście po pierwsze – właśnie z wyżej wymienionych powodów – musi to być zaprawa ognioodporna (i tu uwaga: poza piecami, taką zaprawę można wykorzystać również do budowy grillów na działce, wędzarni itp.). Zaprawa zaprawie jednak nierówna, a i oferty są bardzo zróżnicowane, dlatego upewnijmy się:
– Czy dany produkt jest przeznaczony do łączenia takich płytek, które mamy zamiar wykorzystać?
– Do ilu stopni Celsjusza wynosi jego odporność na ciepło?
– Czy jest to produkt wydajny?

Ponadto zaprawa ogniotrwała nie powinna się również zbyt długo wiązać, ponieważ zbyt długi czas wiązania to wydłużenie czasu kładzenia płytek. Warto upewnić się też, czy będzie ona wymagać w przyszłości prac konserwacyjnych, czy może słynie z długiej żywotności? Dalej: jeżeli budujemy wspomniany grill lub wędzarnię, powinniśmy wybrać produkt możliwy do stosowania na dworze, tj. odporny na opady czy w ogóle – na zmienne warunki atmosferyczne; odporny nie tylko na wysokie, ale i na niskie temperatury (a właściwie to na zimowe mrozy); odporny na wiatr itp.

Wybierając zaprawę, musimy założyć, że nie zużyjemy całego opakowania naraz. Być może jakieś prace trzeba będzie przełożyć nawet na następny sezon. Czy więc dany produkt można składować przez dłuższy czas bez utraty jego właściwości? Jeśli tak, to w jakich warunkach? Szkoda byłoby bowiem inwestować po raz kolejny w kolejne lato.

Zaprawa ognioodporna powinna również umożliwiać kładzenie płytek na całym piecu/grillu/wędzarni/itp. bez jakichś większych odstępów czasowych (a nie jest to oczywiste – niektóre zaprawy wymagają bowiem przerw, nieraz zresztą stosunkowo długich).

Poza samym produktem, bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego producenta i sprzedawcy. Ten pierwszy powinien być doświadczony; powinien specjalizować się właśnie w tym typie zapraw, który nas interesuje; wreszcie jego produkty powinny cieszyć się uznaniem wśród klientów w całej Polsce. Sprzedawca powinien z kolei oferować konkurencyjną cenę, szeroki zakres produktów, a także – co bardzo ważne! – fachowe doradztwo. Dlaczego akurat fachowe doradztwo jest tu tak ważne? Otóż konkurencja na rynku jest spora, a to przekłada się na dużą ilość zapraw. My, klienci, nie jesteśmy zobowiązani do znajomości każdej z nich, ale mamy prawo wymagać tego od sprzedawcy. To on musi nam powiedzieć, czy dana zaprawa ogniotrwała nadaje się do prac, które chcemy zrealizować, czy też nie. I właśnie dlatego fachowe doradztwo w sklepach z zaprawami jest tak ważne.

Oczywiście pojawia się pytanie: gdzie te wszystkie informacje uzyskać? Z pomocą przychodzą nam jednak różne fora dyskusyjne, grupy konwersacyjne i ogólnie – Internet. To właśnie tam znajdziemy opinie na temat konkretnych zapraw, producentów, sprzedawców itd.

Reklama: CERAMIC ceramic.com.pl/kategoria/betony-i-zaprawy/beton-ognioodporny-ogniotrwaly

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)