Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Rynek nieruchomości

Ludzie kupujący mieszkania mają dzisiaj bardzo dobry okres do tego, aby przebierać w ofertach. Po okresie stagnacji i małego ruchu na rynku deweloperskim w dużych i średnich miastach ponownie buduje się na potęgę oraz kontynuuje się budowy wstrzymane na okres kryzysu. To sprawia, że konkurencja wśród dostawców mieszkań jest bardzo duża a klienci nie tylko mogą wybrać mieszkanie tańsze, ale mają też do wyboru szereg różnych rozwiązań architektonicznych, inne rozłożenie pokojów, wygląd korytarzy.


Jednocześnie obok rynku pierwotnego mocno odbija się od dna rynek wtórny i coraz częściej młode pary szukające własnego lokum decydują się na mieszkanie używane. Dzięki temu zainteresowaniu rynkiem wtórnym ludzie coraz częściej decydują się też na opuszczenie swojego wieloletniego lokum, sprzedanie go komuś innemu i po dołożeniu ze swojej kieszeni brakującej kwoty, kupienie zupełnie nowego. A to sprawia, że pojawia się coraz więcej ciekawych mieszkań, które niestety nierzadko wymagają remontu. W zależności od tego, w jakim stanie zostawione zostało mieszkanie można liczyć na spory upust w cenie nieruchomości, ale jednocześnie automatycznie zdecydowanie podnoszą się koszty remontu. Dzisiejsze ekipy remontowe liczą sobie słono za pracę. Dodatkowe koszty pojawiają się jeszcze, kiedy wprowadzająca się na swoje para decyduje się mocno zmienić wygląd mieszkania. A dzieje się tak przeważnie, ponieważ ludzie wprowadzają się tam z myślą o spędzeniu w danym miejscu kilku lub kilkunastu lat, więc wygląd, wykończenie i cały plan mieszkania musi zostać dopasowany pod ich potrzeby.

Często więc w grę wchodzą tak daleko idące zmiany budowlane, które od ekip remontowych wymagają burzenia ścian i stawiania nowych. Często podłoga nie nadaje się do użytku, więc i ona musi zostać wymieniona. Problemem dla wielu mieszkań jest także stara lub źle poprowadzona instalacja gazowa czy wodna. Szczególnie w sytuacji, kiedy nowi właściciele decydują się zamienić łazienkę z innym pomieszczeniem, lub planują inaczej rozplanować sobie położenie kuchenki gazowej w kuchni – konieczne staje się całkowite przeprojektowanie i przebudowanie tych skomplikowanych instalacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (10 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)