Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Na jak długo zakładać lokatę bankową?

Niepewna sytuacja materialna i obawa o przyszłość coraz częściej skłaniają młodych ludzi do zakładania depozytów terminowych, które pozwolą zaoszczędzić trochę środków na późniejsze czasy. Lokaty bankowe są do tego celu idealnym rozwiązaniem oferując zysk bez jakiegokolwiek ryzyka utraty kapitału.

Bezpieczeństwo środków jest dla wielu deponentów najistotniejszym czynnikiem, dlatego pomimo wyraźnego w ostatnim czasie spadku oprocentowań, nadal są chętnie wybieranym produktem oszczędnościowym. To sprawia, że na rynku każdego roku pojawia się wiele ofert, z których ciężko wybrać tą, która w największym stopniu spełni nasze oczekiwania. Analizując ranking lokat warto także zadać sobie pytanie na jak długo chcemy ulokować nasze shutterstock_88768876oszczędności i jakich zysków oczekujemy po produkcie oszczędnościowym, w który zdecydujemy się zainwestować?

Jaki termin lokaty?

Jednym z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokaty jest to, na jak długo będzie ona założona. W praktyce oznacza to ścisłe powiązanie z oprocentowaniem, a więc i z potencjalnym zyskiem. Z reguły najlepsze lokaty z najkorzystniejszym oprocentowaniem mają charakter długoterminowy przekraczający okres minimum 12 miesięcy. Dzięki temu, że bank może przez dłuższy czas zarządzać naszym kapitałem, w zamian odwdzięcza się korzystniejszym oprocentowaniem i na koniec umowy pozwala zarobić więcej. Jest to niewątpliwy plus, ale pamiętać należy także, że w okresie deponowania nie ma możliwości jakiegokolwiek dostępu do zdeponowanej sumy, ani bezkarnego wycofania środków przed terminem wygaśnięcia umowy. To sprawia, że lokaty długoterminowe są produktem tylko dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na długotrwałe zamrożenie kapitału. W przeciwnym razie lepiej nie decydować się na tego typu oferty, albo wybrać depozyty krótkoterminowe, które wprawdzie są oprocentowane niżej, ale ich krótkie terminy zapadalności nie przekraczające 12 miesięcy pozwalają znacznie szybciej uzyskać dostęp do zdeponowanych środków.

Oprocentowanie w skali roku

Analizując oprocentowanie lokat, które można sprawdzić na bezpieczny-zysk.com warto zwrócić uwagę na to, że zawsze jest ono podawane w skali roku, zatem jeśli natrafimy na oferty krótkoterminowe z bardzo korzystnym oprocentowaniem, to w rzeczywistości będzie to tylko sprytnym zabiegiem marketingowym mającym na celu zwrócenie uwagi klienta. Lokaty krótkoterminowe zawsze będą mniej korzystne od długoterminowych pod względem zysków, natomiast bardziej korzystne ze względu na brak konieczności długotrwałego zamrożenia zdeponowanych oszczędności. Deponent posiadający depozyt krótkoterminowy zyska mniej, za to znacznie szybciej odzyska swoje pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami.

Więcej na temat lokat dowiesz się na stronie oszczednoscionline.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)