Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Lokata bankowa w czasach kryzysu

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy bezpieczne oszczędzanie jest w ogóle możliwe coraz częściej pytane są o to, czy zainteresowały się już możliwościami, jakie stwarzają lokaty bankowe. Mówimy w ich przypadku o niedocenianych produktach bankowych, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że są to produkty wyjątkowo opłacalne, którymi warto się zainteresować. Owszem, osoby, które uważają, że oszczędzanie powinno być nastawione przede wszystkim na pomnażanie zysków, mogą mieć pewne wątpliwości, co do atrakcyjności finansowej lokaty, od pewnego momentu trudno jednak nie zgodzić się z tym, że właśnie to rozwiązanie może być postrzegane jako najpewniejsze.

Trudno zresztą polemizować z ekonomistami uważającymi, że dzisiejsza popularność, jaką cieszą się najlepsze lokaty bankowe nie wynika wcale wyłącznie z atrakcyjności tego sposobu na oszczędzanie. Jego wady są zresztą bardzo dobrze znane, lokata wymaga bowiem zainwestowania sporych pieniędzy i zgody na to, że nie zobaczymy ich przez przynajmniej kilka miesięcy (koszty pobrania części wkładów z lokaty są na ogół na tyle duże, że jest to nieopłacalne). Minusem lokaty jest również to, że nie może kojarzyć nam się ona z przesadnie dużym zyskiem, a osoby decydujące się na nią muszą dodatkowo liczyć się z tym, że wspomniany zysk i tak zostanie pomniejszony o koszty inflacji, co nie jest najlepszą wiadomością. Wypada wspomnieć również o tym, że lokaty bankowe nie są produktami intensywnie reklamowanymi, same banki zaś koncentrują się przede wszystkim na promocji tych produktów, które są w stanie zapewnić im większe przychody.

Jednak ranking lokat jest wnikliwie analizowany przez kolejne grupy naszych rodaków, nie można przy tym utrzymywać, że z analiz tych nic nie wynika. Przeciwnie, osoby, które chcą oszczędzać wykorzystując w tym celu produkty oferowane przez polskie banki, o lokatach myślą w pierwszej kolejności. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardziej zyskowne sposoby na oszczędzanie zdążyły już ujawnić swoje prawdziwe oblicze, a my przekonaliśmy się o tym, że obietnica zysku nie jest pozbawiona zastrzeżeń. Większy zysk to również większe ryzyko, my zaś nie jesteśmy skłonni do poświęcania pieniędzy, których odłożenie kosztowało nas tak wiele trudu. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza, że w przypadku lokat wspomniane ryzyko jest bez porównania mniejsze.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)