Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Jakie są przyczyny bólu jajników?

W czasie cyklu miesiączkowego często pojawia się ból jajników. Nie musi to od razu oznaczać choroby. Przyczyną bólu jajników może być na przykład owulacja. Kiedy pojawi się lekkie kłucie w podbrzuszu, nie warto martwić się na zapas, jednak jeśli sytuacja powtarza się często, warto udać udać się do lekarza. Ból jajników może sygnalizować bowiem większe dolegliwości. Jeśli bólowi jajników towarzyszy obfita miesiączka i parcie na pęcherz, wówczas sytuacja może być poważniejsza. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Objawy bólu jajników

Jajniki mogą boleć pojedynczo lub mogą boleć obydwa. Ból może objawiać się w formie lekkich ukłuć w podbrzuszu. Często pojawiają się jednak objawy towarzyszące takie jak na przykład częstomocz, czyli częste oddawanie moczu. Innym objawem są upławy, czyli obfity śluz wydobywający się z pochwy. Śluz ten może mieć kolor żółto – zielono – brązowy. Innym objawem jest ból w czasie stosunku seksualnego. Jeśli mężczyzna jest delikatny a mimo to kobieta odczuwa dyskomfort dobrze jest udać się do lekarza. Kolejnym objawem jest gorączka. Mogą pojawić się także stres, zdenerwowanie czy nudności.

Fizjologiczne przyczyny bólu jajników

Przyczyną tej dolegliwości może być na przykład owulacja – kiedy ma miejsce jajeczkowanie możesz odczuwać kłucie po prawej lub lewej stronie brzucha. Często ukłucie pojawia się po obu stronach. Przyczyną bólu jest pęknięcie pęcherzyka Graafa związane z uwolnieniem się komórki jajowej z jajnika. Ból ten jest zupełnie normalny.
Inną przyczyną bólu jajników jest zespół napięcia przedmiesiączkowego – na kilka dni przed miesiączką może boleć Cię podbrzusze. Towarzyszą temu wahania nastrojów oraz trądzik i osłabienie.
Kolejna przyczyna to stres albo przeżywanie traumy. Ból jajników może pojawiać się także u kobiet, które obawiają się stosunku seksualnego.
Inną przyczyną jest nieprawidłowa pozycja w czasie stosunku seksualnego.

Chorobowe przyczyny bólu jajników

Przyczyną tej dolegliwości może być endometrioza, czyli choroba, która związana jest z przemieszczaniem się błony śluzowej poza macicę. Choroba zwykle rozwija się powoli i przez długi czas nie daje sygnałów. Z czasem pojawia się jednak ból jajników, któremu towarzyszą obfite miesiączki.
Innym powodem jest torbiel jajnika, która objawia się także powiększenie brzucha. Kolejny powód to nadżerka szyjki macicy polegająca na tym, że nabłonek wielowarstwowy płaski zostaje zastąpiony nabłonkiem w szyjce macicy. Przyczyną jest również nowotwór jajnika, który rozwija się powoli przez długi okres nie objawiając się niczym specjalnym. Ból jajników zaczyna się w tym przypadku odczuwać wtedy, kiedy guzy są już całkiem spore.

 

Więcej informacji na blogu przychodni Medica2000 z Warszawy

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)