Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Jakie aspekty brać pod uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne to współcześnie bardzo powszechne sposoby finansowania zakupu różnego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem przydzielanym przez bank najczęściej na bardzo długi okres. To standardowy i nadal często przydzielany kredyt długoterminowy w Polsce. Z pewnością większość ludzi nie może sobie pozwolić na zakup domu tudzież mieszkania za własne pieniądze. Kredyt hipoteczny to najczęściej najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są bardzo często zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich określenie. W przypadku kredytów hipotecznych kredytobiorcy starają się zwykle o bardzo wysokie kwoty pieniężne, które są im niezbędne na kupno swojego własnego domu, mieszkania czy też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przyznawane są zwykle na bardzo długi czas, jednakże minimalny okres, na jaki można uzyskać kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne możemy podzielić na parę rodzajów. Najłatwiejszego podziału możemy dokonać ze względu na walutę. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotych, wypłacany w rodzimej walucie, jak również walutowy, zaciągany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tym przypadku zobowiązanie jest przeliczane na wybraną walutę, a oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając zatem wielkość kolejnych rat kredytowych, należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale również zmienność kursu walutowego.

Starając się o kredyt hipoteczny należy liczyć się z tym, że środki muszą być przeznaczone na jeden konkretny cel, powiązany oczywiście z kupnem nieruchomości. Niewątpliwie w sytuacji kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Banki posiadają swoje własne algorytmy, zgodnie z którymi oceniają swych klientów – jak podaje jeden z serwisów finansowych.

Okazuje się zatem, iż w kilku bankach jedna osoba może uzyskać inną zdolność kredytową. Poszukując odpowiedniego kredytu dla siebie, należy zatem przeanalizować różne propozycje, które przygotowują dla nas banki. Ponadto dobrze korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są m.in. przez państwo na kupno własnego mieszkania. Tego rodzaju programy rządowe niekiedy okazują się bardzo korzystne.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie portali finansowych. Można tam natknąć się na praktyczne porady o kredytach mieszkaniowych. Idzie o takie zagadnienia jak: realne oprocentowanie, prowizje czy warunki umowy. Nade wszystko sprawdzając tego rodzaju strony można posiąść wiedzę ile będzie nas kosztował kredyt. Wszelkie dane zazwyczaj są publikowane w porównaniach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)