Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Instrumenty finansowe a lokaty bankowe

Zakładając lokatę bankową należy znać kilka ważnych kwestii. Nasze pieniądze będą bezpieczne wtedy, gdy o nie dokładnie zadbamy. Oczywiście warto jest poradzić się bankowego eksperta, który pomoże brać najlepszą lokatę dla naszych środków, można także skorzystać z rankingu lokat, aby dowiedzieć się, które banki proponują najlepsze warunki.

Wbrew pozorom często zdarza się, że to właśnie małe banki zapewniają lepsze warunki od dużych banków, coshutterstock_118694524 zapewnia nam lepszy i bardziej pewny zysk. Lokaty inwestycyjne, z których mogą skorzystać klienci banków, opierają się na instrumentach finansowych, w których będzie ulokowana ryzykowna część naszego kapitału, zaś sytuacja ta dotyczy lokaty strukturyzowanej.

Najważniejsze instrumenty finansowe

Jednym z najważniejszych instrumentów finansowych jest kurs walutowy. Jest to niezwykle popularny sposób inwestowania stosowany szczególnie w przypadkach PLN-EUR. Lokaty, które opierają się na kursie walut zawsze zakładają, że w okresie trwania umowy o lokatę kurs waluty wrośnie lub spadnie we wcześniej określonych granicach. Na kurs walutowy wpływa jednak wiele czynników, takich jak sytuacja polityczna, wyniki gospodarcze państw, nastroje inwestorów czy też sytuacja ekonomiczna. Dlatego wszelkie przemyślenia dotyczące zmiany walut są jedynie spekulacjami. Kolejnym instrumentem finansowym są indeksy giełdowe. Na indeksach polskiej giełdy lub giełdy światowej coraz częściej opierane są nasze lokaty. Indeksy nas systematycznie informują o stanie giełdy polskiej i światowej, jednak pewność powodzenia tej lokaty jest tak samo spekulacyjna jak w przypadku kursu walut. Niestety inwestowanie w ten instrument finansowy w obecnych czasach nie jest bezpieczne, gdyż giełdy nie przedstawiały się obiecująco w ostatnich latach. Niestety występuje wówczas ryzyko dotyczące straty części naszego kapitału.. Często w ofercie banków występują lokaty strukturyzowane oparte o surowce i metale szlachetne, czyli złoto, srebro, ropę naftową albo inne surowce. Spekuluje się wówczas, jaka będzie cena za złoto, czy srebro na rynkach światowych. Jest to niestety mocno związane z ryzykiem, ponieważ mimo iż wszyscy są pewni wzrostu ceny złota, ta może spaść z niewiadomych przyczyn. Wówczas tracimy na naszych zyskach. Pocieszające jest to, ze jeżeli inwestycja w te instrumenty przyniesie zysk, możemy znacznie się wzbogacić. Natomiast jeżeli z jakiegoś powodu nie powiedzie się to, nasz zysk okaże się złudny.

Więcej informacji na temat lokat dostępne na stronie oszczednoscionline.pl/ranking-lokat.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)