Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Ewidencja czasu pracy – czasochłonny obowiązek (ale niekoniecznie!)

Ewidencja czasu pracy to obowiązek, który prawo nakłada na pracodawcę w celu ustalenia prawidłowego wynagrodzenia dla pracownika za wykonaną pracę. Zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu pracy – czas pracy to:

czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Ewidencję czasu pracy należy prowadzić bezwzględnie dla każdego pracownika, niezależnie od ilości zatrudnionych, a także bez względu na nawiązanie z nimi stosunku do pracy. Najczęściej zadanie to realizuje jakże istotna osoba pracownika niezwykle zaangażowana w skrupulatny proces ewidencjonowania czasu pracy wszystkich zatrudnionych, monotonnie wklepująca dane w Excel-owe tabelki lub (o zgrozo!) wykonująca tę pracę przy pomocy poczciwego długopisu i papierowych kart ewidencji czasu pracy. Sposób, w jaki pracodawca weryfikuje czas pracy pracowników zależy od zasobów kadrowych firmy, ale jakby tak w pełni zaufać w tym zakresie elektronice? Dlaczego nie? W dobie czytania książek i prasy na smartfonach – ewidencjonować elektronicznie też można spróbować.

Czas na ułatwienia w czasie pracy

Elektroniczny rejestrator czasu pracy to naprawdę proste rozwiązanie. Ponadto niektórzy producenci oferują dostęp do ewidencji on-line za pomocą przeglądarek stron internetowych. Takie udogodnienia ma w swojej ofercie kilka platform RCP. Wykorzystują one często komunikację on-line opierając się na technologii komórkowej, co umożliwia natychmiastowe przesyłanie danych do scentralizowanego serwera.

Elektroniczna rewolucja

Niezależnie od tego czy mamy 5 czy 255 pracowników będzie to rewolucja (oczywiście w tym drugim przypadku nieco większa). Każdemu zależy przecież na rzetelności, a elektroniczny rejestrator czasu pracy właśnie to oferuje, bowiem czas pracy rozliczy nam z dokładnością co do minuty. Jest to innowacja zamknięta w małym urządzeniu, często do samodzielnego montażu, w razie problemów producenci często oferują pomoc, nierzadko zapewniając pełne wsparcie techniczne przez cały okres użytkowania. Czego chcieć więcej? Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że rejestratory czasu pracy mogą pracować w różnych, nawet mocno oddalonych od siebie miejscach np. oddziałach firmy. Dzięki temu wszystkie dane z oddziałów przedsiębiorstwa można mieć “ad-hoc” w jednym miejscu.

rejestratory rcp w róznych wariantach konfiguracyjnych

Różne możliwe konfiguracje urządzeń RCP w przedsiębiorstwie – źródło: Czas.pro

E-ewidencja czasu pracy daje wiele korzyści

Wyobraźmy sobie, że zaistniała potrzeba zewidencjonowania czasu pracy kilku pracowników. Normalnie proces wygląda tak, że zlecenie zadania kierujemy do odpowiedzialnego za ewidencję pracownika i dajemy mu jakiś czas realizacji – musi przecież te dane dla nas opracować. Natomiast przy korzystaniu z RCP dostęp do danych mamy na bieżąco. Praca w trybie on-line pozwala na weryfikację danych przez cały czas.

Koniec ze spóźnialstwem? Tak!

Wykorzystując elektroniczny rejestrator czasu pracy pracodawca może w każdy dzień i w każdej chwili sprawdzić punktualność swoich pracowników, co w przypadku standardowych systemów ewidencji jest dużo bardziej skomplikowane o ile w ogóle nie możliwe. Pamiętajmy jednak, że takie systemy nie są tylko po to, aby dyscyplinować spóźnialskich. Elektroniczny rejestrator czasu pracy znacznie ułatwi uczciwe rozliczenie nadgodzin, poza tym może okazać się zbawienny przy nienormowanym czasie pracy.

Grunt to usprawnianie

Pracodawca na głowie ma wiele, zatem w gąszczu obowiązków i nieustannie zmieniających się przepisów – wszelkie rozwiązania, które usprawnią codzienną pracę w jego firmie są na wagę złota. Zastanawiając się nad wyborem RCP warto na początek rozważyć, co można zyskać, a do zyskania jest wiele… Z pewnością poprzez wzrost dyscypliny zwiększy się produktywność firmie. Uzyskamy precyzyjne dane na temat faktycznie przepracowanego czasu. Ponadto, decydując się na elektroniczny rejestrator czasu pracy, zyskamy zasoby czasowe, a przede wszystkim odciążymy pracownika odpowiedzialnego za jej dotychczasowe prowadzenie.

Więcej info na stronie https://czas.pro

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (3 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +3 (z 3 głosów)