Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Drukarka atramentowa czy laserowa? Jaka drukarka dla studenta?

Zastanawiasz się jaką drukarkę wybrać do domu lub jaki sprzęt będzie najbardziej ekonomiczny dla studenta? Zwrócić uwagę na szybkość wydruku, jakość, cenę drukarki a może tuszów? Podpowiadamy!

 

Drukarka atramentowa, laserowa, a może żelowa?

Drukarki atramentowe lepiej sprawdzą się przy drukowaniu zdjęć czy kolorowych grafik, natomiast wersje laserowe doskonale drukują dokumenty tekstowe. Drukarki atramentowe mają sporo zalet: są stosunkowo ciche i mniejsze od wersji laserowych oraz tańsze. Niestety jakość oraz prędkość wydruku jest niższa od jakości w drukarkach laserowych. Drukarki laserowe są natomiast bardziej wydajne, koszty eksploatacji są niższe, drukowanie jest szybsze, a jakość wydruku jest wyższa i trwalsza. Niestety te drukarki są droższe od wersji atramentowych.

Żelowe drukarki są o wiele droższe od laserowych czy atramentowych, więc nie będziemy polecać ich studentom. W ramach ciekawostki dodamy jedynie, że w drukarkach żelowych zastosowany

Fot. Flickr.com CC 2.0 Isaac Bowen

jest specjalny żel, który ogranicza rozmazywanie się wydruków oraz jest dość oszczędnym sposobem druku.

Drukarka monochromatyczna czy kolorowa?

Wybierając drukarkę do domu, musisz zwrócić uwagę na to, co zamierzasz nią drukować. Jeśli planujesz drukować dużo zdjęć lub kolorowych dokumentów – koniecznie wybierz drukarkę kolorową. Taki wybór jest dobry w niemal każdym wypadku, ponieważ wybierając urządzenie, chcielibyśmy, żeby było ono jak najbardziej funkcjonalne. Oczywiście druk czarno-biały jest dużo tańszy niż kolorowy, jednak kolorowe drukarki również drukują w odcieniach czerni, z nie mniejszą jakością.

Koszty eksploatacji – tusze oryginalne czy zamienne?

Koszty eksploatacji to najważniejszy czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze drukarki. Niekoniecznie tańsza drukarka okaże się bardziej ekonomiczna, dlatego przed zakupem drukarki należy sprawdzić cenę materiałów eksploatacyjnych. Koszt samej drukarki to wydatek jednorazowy, więc możemy pozwolić sobie na więcej. Gorzej, jeśli okaże się, że cena tuszów czy tonera przewyższa cenę drukarki. Często bardziej opłacalny będzie wybór droższej drukarki, której tusze czy tonery są tańsze. Osoby wybierające drukarkę laserową, może zdziwić koszt tonera, który nieraz przekracza cenę samego urządzenia, szczególnie w przypadku tonerów kolorowych. Pojedynczy zakup tuszów jest dużo tańszy (szczególnie przy zakupie całych zestawów kolorów), jednak wystarczają one na o wiele mniejszą ilość wydruków niż w przypadku drukarki laserowej. Warto także zdecydować się na zakup tuszów zamiennych, które znacznie zmniejszają koszty eksploatacji. Wszystkie tusze zamienne do drukarek znajdziesz na: Druktak.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)