Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Dlaczego kaski są ważne przy jeździe na skuterze?

Ostatnimi czasy popularnym trendem wśród rodziców jest kupowanie swoim dzieciom skutera. Nie ma w tym nic dziwnego – skutery zipp (lub też innych firm) są bardzo praktyczne, a dzięki nim dziecko może zakosztować choć małej części dorosłości i tego, jak to jest mieć możliwość kierowania pojazdem. Przy kupowaniu dziecku skutera należy jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszej pociechy – nawet zwykły skuter jest w stanie być niebezpieczny, jeżeli nie przestrzega się wyznaczonych norm oraz po prostu ignoruje się możliwe zagrożenia.

Czy kask jest ważny dla jeżdżących na skuterze dzieci?

Jedno z tych zagrożeń może wynikać z niezakupienia odpowiednich dodatków do jazdy na skuterze. Podczas gdy rękawiczki nie są takie ważne i dziecku nic większego się nie stanie, gdy będzie bez nich jeździło, kask wydaje się być jak najbardziej niezbędną rzeczą, w szczególności dla młodych osób. Kaski dla dzieci mogą być niewygodne – pociechy mogą narzekać, że nie jest “luzackie” noszenie kasków, a inni będą się z nich śmiać. Może to być po części prawda – tym bardziej trudne staje się przekonanie ich do nich.

Jak przekonać pociechę do noszenia kasku?

Jako że przekonanie, a w skrajnych przypadkach również i zmuszenie dziecka do zakładaniu kasku jest absolutnie konieczne, należy zastanowić się, co można zrobić, by osiągnąć w tej kwestii sukces. Naturalnie w najlepszej sytuacji znajdują się tutaj rodzice, którzy jeszcze nie dokonali zakupu skutera. Wtedy mogą oni postawić dziecku prosty warunek – jeżeli będzie ono chciało posiadać takowy środek transportu, będzie musiało zaakceptować fakt konieczności noszenia kasku. Oczywiście również i to może okazać się działaniem krótkofalowym – dziecko zgodzi się tylko po to, by otrzymać to, czego chce, a później i tak będzie stawiało opór w zakładaniu poprawiającego bezpieczeństwo kasku.

scooter-girls-rome

źródło: http://maxmoto.pl/kaski-motocyklowe-dla-dzieci,c652.html

Jeżeli skutery Romet lub jakiejkolwiek innej firmy zdołały nas już przekonać i posiadamy już jeden w naszym garażu, przekonanie dziecka do noszenia kasku może okazać się nieco trudniejsze. Wszystko zależeć tutaj będzie jednak od naszych metod wychowawczych. Najważniejsze jest jednak przekonanie dziecka, że noszenie kasku nie wiąże się z jakimkolwiek wstydem, a raczej z odpowiedzialnością i dojrzałością, których od danego dziecka oczekujemy. Tak zmotywowane dziecko powinno pójść na kompromis – zwłaszcza, gdy będzie miało w perspektywie jazdę na skuterze.

Czy kask to wszystko?

Naturalnie rzecz biorąc nie na samym kasku bezpieczeństwo jazdy na skuterze się kończy. Chcąc zapewnić dziecku jak najbezpieczniejszą jazdę należy zaznajomić je z podstawowymi zachowaniami na drodze. Dziecko musi być odpowiedzialne – to nie pozostawia dwóch zdań. Jeżeli takie nie jest, lepiej nie posyłać go w świat na skuterze, gdyż może się to różnie skończyć.

W jeździe na skuterze ważne jest to, by umieć patrzeć na zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie taką świadomość musi mieć dziecko przed wyruszeniem w zmotoryzowaną podróż. Nie tylko więc ekwipunek, ale i wiedza są tutaj niezbędne do osiągnięcia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)