Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Co należy wiedzieć o lokacie przed jej założeniem?

Lokaty bankowe to jeden z gatunków depozytów bankowych, dzięki jakim posiadacze wpłacanej gotówki mogą otrzymać kolejne pieniądze. Jest to w obecnych czasach ciągle najpopularniejszy sposób na umieszczenie sporej sumy pieniędzy w celach zarobkowych. Odnalezienie zyskownej lokaty nie jest jednak takie proste, jakby się to mogło początkowo zdawać. Na co więc należy zwrócić uwagę, jeśli pragnie się otworzyć depozyt bankowy?

Przede wszystkim pod uwagę wypada wziąć oprocentowanie lokat, bowiem to od tego elementu w większości przypadków uzależniona jest suma pieniędzy, jakie będzie się dało na takim depozycie osiągnąć. Tutaj właśnie powstaje pytanie – czy godnym odnotowania rozwiązaniem na uzyskanie gotówki na lokacie będzie oprocentowanie stałe czy zmienne?

Jaka lokata będzie godnym uwagi pomysłem na łatwy zysk? Niestety nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi na zbliżone pytanie. Jeżeli stopy procentowe wzrastają w kraju, można pomyśleć przykładowo nad lokatą ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ zwiększenie się stopy powoduje ukazanie się korzystniejszych ofert depozytów w bankach, tj. mających wyższe oprocentowanie. Wtedy na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem z takich zmian korzysta się od razu, jednakże w przypadku lokaty ze stałym oprocentowaniem, jej posiadacz będzie musiał zerwać lokatę, albo też zaczekać do jej zamknięcia i wtedy dopiero będzie mógł utworzyć nową, na korzystniejszych zasadach. Do tego czasu niestety stopy procentowe znowu mogą spaść. Należy przed utworzeniem którejkolwiek lokaty w banku obejrzeć ranking lokat i sprawdzić, który z banków może zaproponować korzystne warunki, zarówno dla depozytu ze stałą, ale i zmienną stopą.

Na blogu lokatyranking.bloggg.pl możemy przeczytać, iż przez jednych za najlepsze lokaty postrzegane są te, jakie mają stałe oprocentowanie, ponieważ są bardziej stabilne – właściciel lokaty wie na początku bowiem, jakie będą zyski, ponieważ stałe oprocentowanie pozwala na przeprowadzenie prostszych obliczeń. Niektórzy natomiast nastawiają się na otworzenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednakże przypadku trudno obliczyć szczegółowo, jaki będzie zysk z lokaty, bowiem przez okres jej działania oprocentowanie będzie się zmieniać, przez co naliczanie odsetek podobnie może być większe albo mniejsze.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)