Zapiski wszelakie… i nie tylko :)

Bezpieczne inwestowanie

Aktualna sytuacja rynkowa zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie sprawia, że właściwie wszyscy odwracają się od ryzykownych instrumentów finansowych. Do gry powracają te, które dają nam gwarancję stałego utrzymania wartości naszych pieniędzy a czasami nawet szansę na dodatkowy zysk. Czym więc są te inwestycje i jak się do nich zabrać?

Złoto

Najbezpieczniejszym sposobem inwestowania pieniędzy w czasie kryzysu z historycznego punktu widzenia jest złoto. Jak mawiają niektórzy ekonomiści: gram złota będzie wart zawsze gram złota niezależnie od tego, ile wart jest jeden dolar. Inwestowanie pieniędzy w złoto możemy podzielić na dwie podgrupy. Pierwszą z nich jest inwestowanie pieniędzy w fizyczne złoto w postaci sztabek. Są one dostępne w rozmaitej wielkości sztabkach począwszy już od jednego grama. Drugim rozwiązaniem jest zakup monet bulionowych lub kolekcjonerskich wykonanych w złocie. Zapłacimy za nie nieco więcej niż w przypadku sztabek jednak wartość kolekcjonerska monet może zwiększyć nasze zyski.

Lokaty bankowe

Najłatwiejszym ale również bardzo bezpiecznym sposobem odkładania pieniędzy na przyszłość są lokaty bankowe. W naszym kraju są one gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty stu tysięcy euro, możemy być więc spokojni jeśli chodzi o tego typu inwestycje. Lokaty bankowe zaoferują nam najczęściej zyski w wysokości około 5-6% w skali roku. Czasem możemy liczyć jednak na oferty promocyjne które zwiększają oprocentowanie lokat nawet do 7% a w niektórych wypadkach nawet wyżej. Warto jednak sprawdzić dokładne warunki takiej promocji gdyż często wiążą się one z koniecznością zakupu dodatkowych produktów bankowych przez co atrakcyjność promocyjnej lokaty może zdecydowanie spaść.

Obligacje skarbowe i korporacyjne

W przeciwieństwie do lokat bankowych obligacje skarbowe są pożyczką nie do prywatnej instytucji finansowej ale wobec państwa. W naszym przypadku jeśli decydujemy się na zakup obligacji skarbu państwa to pomagamy łatać deficyt budżetowy właśnie naszego kraju. W przypadku obligacji skarbowych możemy być pewni odzyskania swoich pieniędzy. Stopa zwrotu w tym przypadku oscyluje wokół 5-6% w skali roku w zależności od aktualnych warunków rynkowych. Jeśli zainteresują nas obligacje skarbowe to możemy liczyć na zdecydowanie wyższe zyski. Przeważnie jest to około 7-12% w skali roku ale najlepsze obligacje dają zarobić nawet dwukrotnie wyżej. Warto jednak pamiętać o tym, że obligacje komercyjne są nieco bardziej ryzykowne i w przypadku bankructwa emitenta możemy w całości lub części stracić zainwestowane pieniądze.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)